Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bitcoin Nedir ve İşletmeniz İçin Doğru mu?

Bitcoin Nedir ve İşletmeniz İçin Doğru mu?

Kripto Star Kripto Star -
193 0

Tamam, Bitcoin nedir?

Bu gerçek bir madeni para değil, dünya çapında birçok insan tarafından üretilen (“mayınlı”) dijital bir ödeme şekli olan “kripto para birimi”. Eşler arası işlemlere anında, dünya çapında, ücretsiz veya çok düşük maliyetle izin verir.

Bitcoin, algoritmayı tasarlayan ve 2009’da tanıtan yazılım geliştiricisi Satoshi Nakamoto (takma ad olduğuna inanılıyor) tarafından kriptografi üzerine onlarca yıl süren araştırmaların ardından icat edildi. Gerçek kimliği bir sır olarak kalıyor.

Bu para birimi, maddi bir emtia (altın veya gümüş gibi) tarafından desteklenmemektedir; Bitcoin’ler çevrimiçi olarak alınıp satılmaktadır ve bu da onları kendi içinde bir meta haline getirir.

Bitcoin, kullanıcı olan herkesin erişebileceği açık kaynaklı bir üründür. Başlamak için tek ihtiyacınız olan bir e-posta adresi, İnternet erişimi ve paradır.

Nereden geliyor?

Bitcoin, özel yazılım çalıştıran kullanıcıların dağıtılmış bir bilgisayar ağında çıkarılır; ağ belirli matematiksel kanıtları çözer ve kendisine BTC algoritması uygulandığında belirli bir model üreten belirli bir veri dizisini (“blok”) arar. Bir eşleşme bir bitcoin üretir. Karmaşık ve zaman ve enerji tüketiyor.

Sadece 21 milyon bitcoin çıkarılacak (yaklaşık 11 milyon şu anda dolaşımda). Ağ bilgisayarlarının çözdüğü matematik problemleri, madencilik operasyonlarını ve arzı kontrol altında tutmak için giderek daha zor hale geliyor.

Bu ağ aynı zamanda tüm işlemleri kriptografi yoluyla doğrular.

Bitcoin nasıl çalışır?

İnternet kullanıcıları dijital varlıkları (bitleri) bir ağ üzerinde birbirlerine aktarır. Çevrimiçi banka yok; bunun yerine, Bitcoin İnternet çapında dağıtılmış bir defter olarak tanımlanmıştır. Kullanıcılar Bitcoin’i nakit olarak veya Bitcoin karşılığında bir ürün veya hizmet satarak satın alırlar. Bitcoin cüzdanları bu dijital para birimini depolar ve kullanır. Kullanıcılar, Bitcoin’lerini isteyen başka biriyle takas ederek bu sanal defterden satış yapabilirler. Bunu dünyanın herhangi bir yerinde herkes yapabilir.

Mobil Bitcoin işlemlerini yürütmek için akıllı telefon uygulamaları var ve Bitcoin borsaları interneti dolduruyor.

Bitcoin nasıl değerlenir?

Bitcoin bir finans kurumu tarafından tutulmaz veya kontrol edilmez; tamamen ademi merkeziyetçidir. Gerçek dünya parasının aksine, hükümetler veya bankalar tarafından devalüe edilemez.

Bunun yerine, Bitcoin’in değeri, kullanıcılar arasında bir ödeme şekli olarak kabul edilmesinde ve arzının sınırlı olmasından kaynaklanmaktadır. Küresel para birimi değerleri arz ve talebe ve piyasa spekülasyonuna göre dalgalanıyor; Daha fazla insan cüzdan oluşturup Bitcoin’leri tutup harcadıkça ve daha fazla işletme bunu kabul ettikçe Bitcoin’in değeri artacaktır. Bankalar şimdi Bitcoin’e değer biçmeye çalışıyor ve bazı yatırım siteleri 2014’te Bitcoin fiyatının birkaç bin dolar olacağını tahmin ediyor.

Faydaları nelerdir?

Bu ödeme seçeneğini kullanmak isteyen tüketiciler ve tüccarlar için avantajlar vardır.

1. Hızlı işlemler – Bitcoin anında İnternet üzerinden aktarılır.

2. Ücret yok/düşük ücret — Kredi kartlarının aksine Bitcoin ücretsiz veya çok düşük ücretlerle kullanılabilir. Aracı olarak merkezi kurum olmadan, herhangi bir yetki (ve ücret) gerekli değildir. Bu, kar marjları satışlarını iyileştirir.

3. Dolandırıcılık riskini ortadan kaldırır -Yalnızca Bitcoin sahibi, ödemeyi alabilecek tek kişi olan hedeflenen alıcıya ödeme gönderebilir. Ağ, aktarımın gerçekleştiğini ve işlemlerin doğrulandığını bilir; itiraz edilemezler veya geri alınamazlar. Bu, genellikle kredi kartı işlemcilerinin bir işlemin hileli olup olmadığına ilişkin değerlendirmelerine tabi olan çevrimiçi tüccarlar veya yüksek kredi kartı ters ibrazları ödeyen işletmeler için önemlidir.

4. Veriler güvende — Ulusal perakendecilerin ödeme işleme sistemlerine yönelik son saldırılarda gördüğümüz gibi, İnternet her zaman özel veriler için güvenli bir yer değildir. Bitcoin ile kullanıcılar özel bilgilerinden vazgeçmezler.

a. İki anahtarı var – bitcoin adresi olarak hizmet veren bir genel anahtar ve kişisel verileri içeren bir özel anahtar.

b. İşlemler, genel ve özel anahtarların birleştirilmesiyle dijital olarak “imzalanır”; matematiksel bir işlev uygulanır ve kullanıcının işlemi başlattığını kanıtlayan bir sertifika oluşturulur. Dijital imzalar her işleme özeldir ve yeniden kullanılamaz.

c. Tüccar/alıcı gizli bilgilerinizi (ad, numara, fiziksel adres) asla görmez, bu nedenle biraz anonimdir ancak izlenebilirdir (genel anahtardaki bitcoin adresine).

5. Uygun ödeme sistemi — Tüccarlar Bitcoin’i tamamen bir ödeme sistemi olarak kullanabilirler; Bitcoin dolara çevrilebildiğinden herhangi bir Bitcoin para birimine sahip olmaları gerekmez. Tüketiciler veya tüccarlar, Bitcoin ve diğer para birimlerini istedikleri zaman alıp satabilirler.

6. Uluslararası ödemeler – Bitcoin tüm dünyada kullanılmaktadır; e-ticaret tüccarları ve hizmet sağlayıcıları, kendileri için yeni potansiyel pazarlar açan uluslararası ödemeleri kolayca kabul edebilir.

7. İzlemesi kolay — Ağ, Bitcoin blok zincirindeki (veritabanı) her işlemi izler ve kalıcı olarak günlüğe kaydeder. Olası bir suistimal durumunda, kolluk kuvvetlerinin bu işlemleri izlemesi daha kolaydır.

8. Mikroödemeler mümkündür – Bitcoin’ler yüz milyonda bire bölünebilir, bu nedenle bir dolar veya daha az küçük ödemeler yapmak ücretsiz veya neredeyse ücretsiz bir işlem haline gelir. Bu, marketler, kafeler ve abonelik tabanlı web siteleri (videolar, yayınlar) için gerçek bir nimet olabilir.

Hala biraz kafan karıştı mı? İşte birkaç işlem örneği:

Perakende ortamında Bitcoin

Ödeme sırasında ödeme yapan kişi, bitcoin’i perakendeciye aktarmak için gereken tüm işlem bilgilerini içeren bir QR kodunu taramak için bir akıllı telefon uygulaması kullanır. “Onayla” düğmesine dokunulduğunda işlem tamamlanır. Kullanıcı herhangi bir Bitcoin’e sahip değilse, ağ hesabındaki doları dijital para birimine dönüştürür.

Perakendeci isterse bu Bitcoin’i dolara çevirebilir, işlem ücretleri hiç yoktu veya çok düşüktü (yüzde 2 ila 3 yerine), hiçbir bilgisayar korsanı kişisel tüketici bilgilerini çalamaz ve dolandırıcılık riski yoktur. Çok kaygan.

Misafirperverlikte Bitcoin

Oteller, mobil cüzdanlarını kullanarak Bitcoin ile ödeme yapmak veya çevrimiçi bir rezervasyon için bilgisayardan web sitesine ödeme yapmak isteyen konuklar için tesislerinde oda ve yemek ödemeleri için Bitcoin kabul edebilir. Üçüncü taraf bir BTC tüccar işlemcisi, Bitcoin ağı üzerinden temizlediği işlemlerin yürütülmesine yardımcı olabilir. Bu işleme istemcileri, BTC akıllı telefon uygulamalarına sahip kullanıcılar için kuruluşların ön masasındaki veya restoranlardaki tabletlere yüklenir. (Bu ödeme işlemcileri ayrıca masaüstü bilgisayarlar için, perakende POS sistemlerinde ve yemek servisi POS sistemlerine entegre olarak mevcuttur.) Kredi kartı veya paranın el değiştirmesine gerek yoktur.

Bu nakitsiz işlemler hızlıdır ve işlemci bitcoinleri para birimine çevirebilir ve kuruluşun banka hesabına günlük doğrudan para yatırabilir. Ocak 2014’te iki Las Vegas otel-kumarhanesinin resepsiyonda, restoranlarında ve hediyelik eşya dükkanında Bitcoin ödemelerini kabul edeceği açıklandı.

Kulağa hoş geliyor – peki sorun ne?

İşletme sahipleri katılım, güvenlik ve maliyet konularını dikkate almalıdır.

• Nispeten az sayıda sıradan tüketici ve tüccar şu anda Bitcoin kullanıyor veya anlıyor. Bununla birlikte, benimsenme küresel olarak artmakta ve katılımı kolaylaştırmak için araçlar ve teknolojiler geliştirilmektedir.

• İnternet, yani bilgisayar korsanları borsalar için tehdit oluşturuyor. The Economist, Eylül 2013’te bir Bitcoin borsasının saldırıya uğradığını ve kullanıcıların çevrimiçi kasalarından 250.000 dolarlık bitcoin çalındığını bildirdi. Bitcoinler diğer para birimleri gibi çalınabilir, bu nedenle dikkatli ağ, sunucu ve veritabanı güvenliği çok önemlidir.

• Kullanıcılar, özel anahtarlarını içeren bitcoin cüzdanlarını dikkatli bir şekilde korumalıdır. Güvenli yedeklemeler veya çıktılar çok önemlidir.

• Bitcoin, ABD hükümeti tarafından düzenlenmemiştir veya sigortalanmamıştır, bu nedenle borsa işsiz kalırsa veya bilgisayar korsanları tarafından soyulursa hesabınız için herhangi bir sigorta yoktur.

• Bitcoinler nispeten pahalıdır. Güncel oranlar ve satış fiyatları çevrimiçi borsalarda mevcuttur.

Sanal para birimi henüz evrensel değil, ancak pazar bilinci ve kabulü kazanıyor. Bir işletme, müşteri rahatlığı olarak kredi kartı ve banka ücretlerinden tasarruf etmek veya satışlara ve karlılığa yardımcı olup olmadığını görmek için Bitcoin’i denemeye karar verebilir.

Bitcoin’i kabul etmeyi düşünüyor musunuz? Zaten kullanıyor musun? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.