Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bitcoin vs Goldcoin

Bitcoin vs Goldcoin

Kripto Star Kripto Star -
93 0

Bitcoin… Parasal Nirvana?

Bitcoin’in ne olduğunu bilmiyorsanız, internette biraz araştırma yapın ve bol bol bulacaksınız… ama kısa hikaye, Bitcoin’in bir merkez bankası veya ihraç bankası olmadan bir değişim aracı olarak yaratıldığıdır. dahil olmak. Ayrıca, Bitcoin işlemlerinin özel olması gerekiyor, yani anonim. En ilginç olanı, Bitcoin’lerin gerçek dünyada varlığı yoktur; bir tür sanal gerçeklik olarak yalnızca bilgisayar yazılımında bulunurlar.

Genel fikir, Bitcoin’lerin ‘mayınlı’ olduğu… ilginç bir terim… giderek zorlaşan bir matematiksel formül çözerek – daha fazla Bitcoin var olduğu için daha zor; yine ilginç- bir bilgisayarda. Yeni Bitcoin oluşturulduktan sonra elektronik bir ‘cüzdan’a konur. Daha sonra Bitcoins için gerçek mallar veya Fiat para birimi ticareti yapmak mümkündür… ve tam tersi. Ayrıca, Bitcoin’in merkezi bir ihraççısı olmadığından, tamamı yüksek oranda dağıtılır, bu nedenle otorite tarafından ‘yönetilmeye’ karşı dirençlidir.

Doğal olarak Bitcoin savunucuları, Bitcoin’in büyümesinden fayda sağlayanlar, “kesinlikle Bitcoin paradır” konusunda oldukça yüksek sesle ısrar ediyorlar… ve sadece bu değil, “gelmiş geçmiş en iyi para, geleceğin parası”, vs… Fiat yandaşları, kağıt paranın para olduğunu yüksek sesle haykırıyorlar… ve Fiat kağıdının hiçbir şekilde para olmadığını biliyoruz, çünkü gerçek paranın en önemli özelliklerinden yoksun. O zaman soru şu ki, Bitcoin para olarak nitelendiriliyor mu?

Bunu öğrenmek için parayı tanımlayan özelliklere bakalım ve Bitcoin’in uygun olup olmadığına bakalım. Paranın üç temel özelliği;

1) para, istikrarlı bir değer deposudur; en temel öznitelik, değerin istikrarı olmadan, sayının veya değer ölçü biriminin işlevi başarısız olur.

2) para, hesap birimi olan rakamdır.

3) para bir değişim aracıdır… ancak başka şeyler de bu işlevi yerine getirebilir, örneğin doğrudan takas, değiş tokuş edilen malların ‘netlenmesi’. Ayrıca değeri geçici olarak tutan ‘ticaret malları’ (chits); ve nihayet karşılıklı kredi alışverişi; yani, senet veya senet takası yoluyla yerine getirilen vaatlerin değerini netleştirmek.

Fiat ile karşılaştırıldığında, Bitcoin bir değişim aracı olarak çok kötü değil. Fiat, yalnızca ihraççısının coğrafi alanında kabul edilir. Dolar Avrupa’da iyi değil vs. Bitcoin uluslararası kabul görüyor. Öte yandan, şu anda çok az sayıda perakendeci Bitcoin ile ödeme kabul ediyor. Kabul geometrik olarak artmadıkça, Fiat kazanır… ülkeler arası değiş tokuş pahasına da olsa.

İlk koşul çok daha zor; paranın istikrarlı bir değer deposu olması gerekir… şimdi Bitcoin’ler sadece birkaç yıl içinde 3.00$’lık bir “değerden” yaklaşık 1.000$’a çıktı. Bu, ‘istikrarlı bir değer deposu’ olmaktan çok uzaktır; alabildiğin gibi! Gerçekten de, bu tür kazançlar, Hollanda lale soğanları, küçük madencilik şirketleri veya Nortel hisseleri gibi spekülatif bir patlamanın mükemmel bir örneğidir.

Elbette Fiat burada da başarısız oluyor; örneğin, ABD Doları, ‘ana’ Fiat, birkaç on yıl içinde değerinin %95’inden fazlasını kaybetti… ne fiat ne de Bitcoin en önemli para ölçüsü olarak nitelendirilemez; değeri saklama ve zaman içinde değeri koruma kapasitesi. Gerçek para, yani Altın, sadece yüzyıllar boyunca değil, çağlar boyunca değer tutma kabiliyetini göstermiştir. Ne Fiat ne de Bitcoin bu önemli kapasiteye sahip değil… ikisi de para olarak başarısız oluyor.

Son olarak ikinci niteliğe geliyoruz; numeraire olmak. Şimdi bu gerçekten ilginç ve ‘sayı’ sorusuna yakından bakarak hem Bitcoin hem de Fiat’ın neden para olarak başarısız olduğunu görebiliriz. Numeraire, paranın yalnızca değeri depolamak için değil, aynı zamanda bir anlamda değeri ölçmek veya karşılaştırmak için kullanılması anlamına gelir. Avusturya ekonomisinde, değeri fiilen ölçmek imkansız kabul edilir; sonuçta, değer yalnızca insan bilincinde bulunur… ve bilinçteki herhangi bir şey gerçekte nasıl ölçülebilir? Bununla birlikte, Mengerian piyasa eylemi ilkesiyle, yani teklif ve teklif arasındaki etkileşim yoluyla, piyasa fiyatları … sadece anlık olsa bile … kurulabilir ve bu piyasa fiyatı, en pazarlanabilir mal olan numeraire cinsinden ifade edilir. paradır.

Peki Fiat’ın değerini nasıl tespit edeceğiz… ? ‘Satın alma gücü’ kavramıyla… yani Fiat’ın değeri, neyle takas edilebileceğiyle belirlenir… sözde ‘mal sepeti’. Ancak onun açıkça ifade ettiği gibi, Fiat’ın kendine ait bir değeri yoktur, bunun yerine takas edilebilecek mal ve hizmetlerin değerinden kaynaklanan değer akışları vardır. Nedensellik, ‘satın alınan’ mallardan Fiat numarasına akar. Ne de olsa, bir dolarlık banknot ile yüz dolarlık banknot arasında, üzerinde yazılı olan sayı ve numaranın satın alma gücü dışında ne fark var?

Altın ise ticaret yaptığı şeyle ölçülmez; daha ziyade, benzersiz bir şekilde, başka bir fiziksel standartla ölçülür; ağırlığına veya kütlesine göre. Bir gram Altın, bir gram altındır ve bir ons Altın, bir ons Altındır… yüzeyinde hangi sayı kazınmış olursa olsun, “yüz değeri” veya başka bir şekilde. Nedensellik Fiat’ın tersidir; Altın ağırlıkla ölçülür, içsel bir kalite… satın alma gücüyle değil. Şimdi, bir ons doların değeri hakkında bir fikriniz var mı? Öyle bir şey yok. Fiat yalnızca geçici bir miktarla ‘ölçülür’… üzerinde yazılı olan sayı, ‘yüz değeri’.

Bitcoin rakam olmaktan çok uzak; Fiat gibi sadece bir sayı değil… Değeri Fiat’ta ölçülür! Bitcoin, uluslararası bir değişim aracı olarak kabul edilse ve kabul edilen ‘sayı’ olarak Doların yerini almayı başarsa bile, Altın’ın sahip olduğu gibi hiçbir zaman içsel bir ölçüsü olamaz. Altın, gerçek, değişmeyen bir fiziksel miktarla ölçülmekte benzersizdir. Altın, binlerce yıldır değer saklamada benzersizdir. İnsanlığın ulaşabileceği başka hiçbir şey bu eşsiz nitelik kombinasyonuna sahip değildir.

Sonuç olarak Bitcoin, Fiat’a göre anonimlik ve ademi merkeziyetçilik gibi bazı avantajlara sahipken, para olma iddiasında başarısız oluyor. Avantajları da sorgulanabilir; amaç, Bitcoin’lerin ‘madenciliğini’ 26.000.000 birim ile sınırlamaktır; yani, ‘madencilik’ algoritmasının çözülmesi giderek zorlaşıyor, 26 milyon Bitcoin çıkarıldıktan sonra imkansız hale geliyor. Ne yazık ki, bu duyuru Bitcoin’in ölüm çanı olabilir; şimdiden, bazı merkez bankaları Bitcoins’in ‘rezerve edilebilir’ bir para birimi olabileceğini açıkladı.

Vay canına, Bitcoin için büyük bir adım gibi görünüyor, değil mi? Sonuçta, ‘büyük bankalar’ Bitcoin’in gerçek değerini kabul ediyor gibi görünüyor, değil mi? Bunun aslında anlamı, bankaların Fiat’ı Bitcoin’lerle takas edebileceklerini kabul etmeleridir… ve planlanan 26 milyon Bitcoin’i satın almanın yetersiz bir 26 Milyar Fiat Dolarına mal olacağıdır. Fiat matbaaları için yirmi altı milyar Dolar küçük bir değişiklik bile değil; sadece ABD Fed tarafından yaklaşık bir haftalık basım değerinde. Ve Bitcoin’ler bir kez satın alınıp Fed’in “cüzdanına” kilitlendikten sonra… hangi yararlı amaca hizmet edebilirler?

Dolaşımda Bitcoin kalmayacaktı; mükemmel bir köşe. Dolaşımda Bitcoin yoksa, nasıl olur da bir değişim aracı olarak kullanılabilirler? Ve Bitcoin ihraççıları böyle bir kadere karşı savunmak için ne yapabilirdi? Algoritmayı değiştir ve 26 milyonu 52 milyona çıkar. 104 milyona mı? Fiat matbaa geçit törenine katılmak ister misiniz? Ama sonra, paranın miktar teorisine göre, tıpkı Fiat’ın sözde “fazla baskı” yoluyla değer kaybetmesi gibi, Bitcoin de değer kaybetmeye başlayacaktı…

Asıl meseleye geliyoruz; Zaten en iyi paraya sahipken, neden ‘yeni bir para’ arayalım, Altın? Altına el konulmasından mı korkuyorsunuz? Müdahaleci bir hükümetten anonimlik eksikliği mi? Acımasız vergilendirme? Fiat para yasal ihale yasaları? Yukarıdakilerin hepsi. Cevap yeni bir para biçiminde değil, Fiat’sız, Hükümet casusluğu olmayan, insansız hava araçları ve swat ekipleri olmayan… IRS, sınır muhafızları, TSA haydutları olmayan yeni bir sosyal yapıdadır… Zorbalığın değil, özgürlüklerin dünyası. Bu başarıldığında, Altın eski ve hayati rolüne dürüst para olarak devam edecek… ve bir an önce değil.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.