Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bitcoin’in Kısa Tarihi

Bitcoin’in Kısa Tarihi

Kripto Star Kripto Star -
128 0

Bitcoin, dünyanın önde gelen kripto para birimidir. Tüm işlemleri kaydeden blok zinciri adı verilen, merkezi olmayan fikir birliğine dayalı bir kamu defterine dayanan eşler arası bir para birimi ve işlem sistemidir.

Şimdi bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından tasarlandı, ancak kriptografi ve blok zinciri üzerine onlarca yıllık araştırmaların bir ürünüydü ve sadece bir adamın işi değildi. Blok zincirine dayalı sınırsız, merkezi olmayan bir para birimine sahip olmak kriptografların ve serbest ticaret savunucularının ütopik rüyasıydı. Bitcoin ve diğer altcoinlerin dünya çapında artan popülaritesi ile hayalleri artık bir gerçek.

Şimdi kripto para, ilk olarak 2009 yılında fikir birliğine dayalı blok zinciri üzerinden konuşlandırıldı ve aynı yıl ilk kez işlem gördü. Temmuz 2010’da, bitcoin fiyatı sadece 8 sentti ve madencilerin ve düğümlerin sayısı şu anda onbinlerce sayıya kıyasla oldukça azdı.

Bir yıl içinde, yeni alternatif para birimi 1 dolara yükseldi ve gelecek için ilginç bir olasılık haline geldi. Madencilik nispeten kolaydı ve insanlar ticaret yaparak iyi para kazanıyorlardı ve hatta bazı durumlarda bununla ödeme yapıyorlardı.

Altı ay içinde para birimi tekrar ikiye katlanarak 2 dolara çıktı. Bitcoin fiyatı belirli bir fiyat noktasında sabit olmasa da, bir süredir bu çılgın büyüme modelini gösteriyor. Temmuz 2011’de bir noktada, madeni para çılgına döndü ve rekor seviyedeki 31$’lık fiyat noktasına ulaşıldı, ancak piyasa kısa süre sonra, sahada elde edilen kazançlara kıyasla aşırı değerlendiğini fark etti ve onu tekrar 2$’a düzeltti.

Aralık 2012’de 13$’a sağlıklı bir artış görüldü, ancak çok geçmeden fiyat patlayacaktı. Nisan 2013’e kadar dört ay içinde fiyat 266 dolara yükseldi. Daha sonra kendini 100 dolara düzeltti, ancak fiyattaki bu astronomik artış onu ilk kez yıldızlığa yükseltti ve insanlar Bitcoin ile gerçek bir gerçek dünya senaryosu hakkında tartışmaya başladılar.

Yeni para birimiyle o sıralarda tanıştım. Şüphelerim vardı ama hakkında daha fazla okudukça, onu manipüle edecek veya ona empoze edecek kimse olmadığı için para biriminin gelecek olduğu daha çok netleşti. Her şey tam bir fikir birliği ile yapılmalıydı ve onu bu kadar güçlü ve özgür yapan da buydu.

Dolayısıyla 2013, para birimi için atılım yılı oldu. Büyük şirketler, bitcoin’in kabulünü alenen desteklemeye başladı ve blok zinciri, Bilgisayar Bilimi programları için popüler bir konu haline geldi. Birçok kişi daha sonra bitcoin’in amacına hizmet ettiğini ve şimdi yerleşeceğini düşündü.

Ancak, dünya çapında bitcoin ATM’lerinin kurulması ve diğer rakiplerin pazarın farklı açılarında kaslarını esnetmeye başlamasıyla para birimi daha da popüler hale geldi. Ethereum, ilk programlanabilir blok zincirini geliştirdi ve Litecoin ve Ripple, kendilerini bitcoin’e daha ucuz ve daha hızlı alternatifler olarak başlattı.

1000 dolarlık büyülü rakam ilk olarak Ocak 2017’de ihlal edildi ve o zamandan beri Eylül ayına kadar dört kat arttı. Sadece yedi yıl önce sadece 8 sent değerinde olan bir madeni para için gerçekten dikkate değer bir başarı.

Bitcoin, 1 Ağustos 2017’de bir hard fork’tan bile kurtuldu ve o zamandan beri yaklaşık %70 arttı, fork bitcoin cash bile bir miktar başarı kaydetmeyi başardı. Bunların hepsi, arkasındaki madeni para ve yıldız blok zinciri teknolojisinin çekiciliğinden kaynaklanıyor.

Geleneksel ekonomistler bunun bir balon olduğunu ve tüm kripto dünyasının çökeceğini iddia etseler de, öyle değil. Gerçekte itibari para birimlerinin ve para işlem şirketlerinin hisselerini tükettiği gözlemlenebilir bir gerçek olduğu için böyle bir balon yoktur.

Gelecek, bitcoin için son derece parlak ve hem kısa hem de uzun vadeli yatırım yapmak için asla geç değildir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.