Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rehber
  4. »
  5. Dogecoin Nedir? Bir şaka nasıl bitcoin’den daha sıcak hale geldi?

Dogecoin Nedir? Bir şaka nasıl bitcoin’den daha sıcak hale geldi?

Dogecoin, gezegendeki en sıcak, en tuhaf kripto para birimidir.

Kripto Star Kripto Star -
303 0

Dogecoinlerin dolaşımdaki toplam değeri yaklaşık 50 milyar dolar – şaka olarak başlayan bir dijital para birimi için fena değil. CoinMarketCap’e göre bu yıl %6,000’den fazla artış göstererek piyasadaki en değerli 5 numaralı kripto para birimidir.

Bir dogecoin’in fiyatı, Tesla ( TSLA ) CEO’su Elon Musk’ın bu konuda onuncu kez tweet atmasının ardından Cuma günü tekrar ikiye katlandı (bundan biraz daha fazlası). Dogecoin’e olan talep Nisan ayında o kadar arttı ki Robinhood’un kripto para ticaret sistemini kısaca kırdı.

Dogecoin nedir?

Tüm kripto para birimleri gibi dogecoin de bir yatırım gibi alınıp satılabilen ve para gibi harcanabilen dijital bir para birimidir.

Her kripto benzersiz olsa da, daha iyi bilinen emsalleriyle bazı benzerlikler paylaşıyor – örneğin kodu litecoin için komut dosyasına dayanıyor. Ama birkaç önemli farkı var.

21 milyonu dijital para biriminin sonlu miktarı olarak belirleyen bitcoin’in aksine, dogecoin dolaşımda 129 milyar jetona sahiptir ve her yıl benim için yeni madeni para blokları sunmaya devam edecektir. Bu, bir dogecoin’in şu anda yaklaşık üç kuruş değerinde olmasının ve bir bitcoin’in yaklaşık 62.000 dolar değerinde olmasının bir parçası.

Kriptolar, mal satın almak için bir para birimi olarak daha fazla kabul görüyor olsa da, dogecoin’in gerçek dünyada pek yaygın kullanımı yok. Çevrimiçi sanatçılara bahşiş vermek için dogecoin kullanmak da dahil olmak üzere birkaç niş pazara sahiptir.

Ve ana ayırt edici özelliği – aktif çevrimiçi topluluğu – tek top para birimini bu kadar eğlenceli yapan şeydir. Reddit’te aktif olan grup, hayır işleri için (tabii ki dogecoin cinsinden) para topladı ve 2014’te Nascar sürücüsü Josh Wise’ın arabasında dogecoin reklamı yapması için bir sponsorluk başarıyla kitle fonlaması yaptı.

New South Wales Üniversitesi İşletme Okulu ekonomisti Usman Chohan, Şubat ayında güncellenen bir makalede , “Dogecoin, bir kripto varlık etrafında topluluk oluşturmanın enflasyonist boş bir keşfi olduğu için alternatif bir deflasyonist nümizmatik araç değil” dedi . dijital para birimi.

Nasıl başladı?

Dogecoin, 6 Aralık 2013’te bir çift yazılım mühendisi tarafından bir şaka olarak oluşturuldu.

Portland, Oregon’dan bir IBM programcısı olan Billy Markus, kriptosunu anonim bir yaratıcıyla gizemle dolu olan ve o sırada küçük, niş bir madenci grubunu çeken bitcoin’den ayırmaya başladı. Chohan’a göre Markus, kripto para biriminin kitlelere açık olmasını istedi.

Markus tuhaf rüyasını gerçeğe dönüştürmek için yardım aradı ve Adobe ( ADBE ) için çalışan Jackson Palmer’ı buldu . Palmer, dogecoin.com alan adını satın aldı – o sırada internette dolaşan “doge” mem’ine bir selam.

Web sitesi, şaka kökenlerine en üstte başını sallıyor: Shiba Inu maskotu, sayfadaki ilk görüntü, ona ilham veren memeyi taklit ediyor, aynı köpeğin bir sürü bozuk İngilizce Comic Sans metniyle çevrili olduğu görülüyor.

dogecoin.com’da maskotu şu şekildedir: “Dogecoin, dünya çapında Shiba Inus tarafından tercih edilen, açık kaynaklı bir eşler arası dijital para birimidir.”

Neden birdenbire bu kadar popüler oldu?

Dogecoin artık bir şaka değil. Popülaritesi yükseldi – bu yıl astronomik olarak – kısmen bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesiyle desteklendi.

Ancak Dogecoin’in en gürültülü ve en önde gelen destekçisi Elon Musk. 50 milyon takipçisine yaptığı tuhaf tweetlerden biri kriptoyu dalgalandırabilir. Nisan ayında Musk, “Ay’da Köpek Havluyor” tweetini attığında ve İspanyol sanatçı Joan Miró’nun “Ay’da Köpek Havlaması” başlıklı bir resminin fotoğrafını paylaştığında olan buydu.

Dogecoin ayrıca GameStop’un rallisinin arkasındaki WallStreetBets grubundan farklı olarak popüler bir grubun bu yılın başlarında değerini “aya” taşımaya karar verdiği Reddit internet mesaj panosunda bir kült statüsünün tadını çıkardı. Dogecoin, bu baskının ardından %600’ün üzerinde yükseldi.

Akıllı bir yatırım olup olmadığı aktif bir soru olmaya devam ediyor. Daha aktif olarak işlem gören ve daha yaygın olarak kabul edilen bitcoin, aşırı oynaklığa maruz kalır, bu nedenle dogecoin de herhangi bir uyarı olmadan çökebilir. Ancak bu yılki yükselişi çarpıcı.

Coin’in hızla artan büyümesinden faydalanamayan Markus, 2015’te işten çıkarıldığında tüm dogecoin’ini sattı . Bunu bir Honda Civic satın almak için kullandı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.