Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Hindistan Hükümeti, GST Yasası Kapsamında Kripto Para Biriminin Mal veya Hizmet Olarak Sınıflandırılması Üzerinde Çalışıyor

Hindistan Hükümeti, GST Yasası Kapsamında Kripto Para Biriminin Mal veya Hizmet Olarak Sınıflandırılması Üzerinde Çalışıyor

Kripto Star Kripto Star -
194 0

Hindistan hükümeti, mal ve hizmet (GST) vergisinin yönetimi için dijital varlıklara daha fazla netlik getirmek için çalışıyor. Bir haber raporuna göre , kripto borsaları şu anda finansal hizmetler olarak kabul ediliyor ve %18 GST alıyor.

Ancak GST yetkilileri, dijital varlıkların at yarışı, kumarhane, kumar ve piyango ile aynı kategoriye konulması ve bu işletme kategorisi için geçerli olarak %28 GST’ye tabi tutulması gerektiğini düşünüyor. Bununla karşılaştırıldığında, altın üzerindeki GST, tüm işlem değeri üzerinden alınan yüzde 3’tür.

Devam eden müzakereler turunda, GST denetçileri, kripto para birimi işleminin tüm değeri üzerinden GST’nin alınıp alınmayacağına karar vermek istiyor. Ve kripto para birimleri mal olarak mı görülmeli yoksa hizmet olarak mı görülmeli? Son olarak, dava edilebilir bir hak talebi için uygun mu?

Kripto para birimlerinin toplam işlemine GST uygulanacaksa, vergi oranı yüzde 0,1-1 aralığında olmalıdır. Bununla birlikte, tartışmalar kripto para birimi ve GST üzerinde daha yeni başladı. İster yüzde 0,1 ister yüzde 1 olsun, GST oranını belirlemeden önce, sınıflandırma sorununun çözülmesi gerekiyor.

Dijital para birimlerini düzenleyen bir yasanın olmaması durumunda, bunun dava edilebilir bir talep mi, yani bir talep mi yoksa işlem yapılabilecek bir borç mu olduğu kararının sonuçlandırılması gerekir.

Bu arada hükümet, kripto para birimlerini düzenlemek ve kontrol etmek için bir yasa üzerinde çalışıyor. Kripto para birimlerinin sınıflandırılmasına gelince, bir görüş, özel kripto para biriminin ‘para’ olarak adlandırılamayacağı veya ‘menkul kıymetler’ olarak adlandırılamayacağıdır.  

2022-23 için Birlik Bütçesine göre, tüm kripto kazançları %30 oranında vergilendirilecek ve her ikisi de ilk kez tüm kripto işlemlerinde %1 TDS uygulanacaktır. Kripto varlıklar için yeni vergi rejimi 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak. 

Kripto vergilendirme hükümleri, kripto düzenlemeleri konusundaki tartışmaların zirvede olduğu bir zamanda tanıtıldı. Bir yanda bankacılık ve finans sektörlerinin düzenleyicileri, diğer yanda kripto borsaları ve girişimciler kutup pozisyonu alarak hükümetin bu konuda karar vermesini zorlaştırdı. 

Şu anda hükümet kripto ticaretini ve işlemlerini vergilendirmek istiyor ancak kripto varlıklarının yasal olup olmadığını söylemek istemiyor. Hükümet, istişare süreci bittikten sonra bir karar alacağını söylüyor. Bununla birlikte, RBI’nin CBDC planları yolunda ve muhtemelen 2022-23 mali yılında tanıtılacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.