Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Hindistan Yakında Kendi Dijital Rupisini Başlatmayı Planlıyor

Hindistan Yakında Kendi Dijital Rupisini Başlatmayı Planlıyor

Yayınlanırsa, Hindistan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatan en büyük küresel ekonomilerden biri olacaktır.

Kripto Star Kripto Star -
203 0

Bu hafta, Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman , Yeni Delhi’nin bu yıl içinde kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu.

Bu hafta Bengaluru’daki Hindistan Küresel Forumu 2022’de Sitharaman, “Merkez bankası – Hindistan Rezerv Bankası ile istişare içinde alınan bilinçli bir çağrıydı. İstedikleri gibi tasarlamalarını istiyoruz, ancak bu yıl para biriminin merkez bankasının kendisinden çıkmasını bekliyoruz.”

Hükümet bir yıldan uzun süredir bu seçeneği araştırıyor ve şu anda CBDC’ler konusunda paydaşlar ve endüstri liderleriyle istişare ediyor.

Sitharaman, “İstişareler bittikten sonra bakanlık gerekli adımları atacak” dedi. Maliye Bakanı, endüstrinin bu yılın başlarında kripto için %30 vergiyi kabul etme istekliliğini alkışladı .

Hindistan’ın, kripto para birimlerinde yaklaşık 400 milyar rupi (yaklaşık 5,2 milyon dolar) tutan yaklaşık 15 ila 20 milyon kripto yatırımcısına ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor.

Eğer yayınlanırsa, bir CBDC Hindistan’ı dijital para birimini piyasaya süren en büyük küresel ekonomilerden biri yapacaktır. Çin, 2014’ten beri üzerinde çalıştığı dijital yuanını denemeye başladı bile.

Hindistan Rezerv Bankası başkanı Shaktikanta Das geçen hafta kripto para birimleri hakkında medyaya şunları söyledi: “Birden fazla risk olduğu için dikkatli ve dikkatli bir şekilde inceliyor ve ilerliyoruz. En büyük riskler siber güvenlik ve kalpazanlık olasılığı ile ilgili.”

Ancak hükümet, dijital bir rupinin daha kolay toplu ödemelerin önünü açacağını ve merkez bankalarının merkez bankaları arasında daha büyük işlemlere olanak sağlama yeteneğini geliştireceğini söyledi.

ABD hükümetine göre, dünya çapında 100’den fazla ülke CBDC’leri keşfetmeye başladı bile. Dün, Başkan Biden kripto para birimleriyle ilgili ilk yürütme emrini imzaladı ve CBDC’ler hakkında daha fazla araştırma yapılmasının ve büyüyen sektörle ilgili daha fazla düzenlemenin önünü açtı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.