Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Korkmayın, Çin Kripto Para Birimi Yasaklamıyor

Korkmayın, Çin Kripto Para Birimi Yasaklamıyor

Kripto Star Kripto Star -
174 0

2008’de mali krizin ardından, ödeme sistemi kavramlarını detaylandıran “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı bir makale yayınlandı. Bitcoin doğdu. Bitcoin, blok zinciri teknolojisini kullanması ve fiat para birimlerine ve emtialara alternatif olarak dünyanın dikkatini çekti. İnternetten sonraki en iyi teknoloji olarak adlandırılan blok zinciri, son birkaç on yılda çözemediğimiz veya görmezden geldiğimiz sorunlara çözümler sundu. Bunun teknik yönüne girmeyeceğim ama işte önerdiğim bazı makaleler ve videolar:

Bitcoin Kaputun Altında Nasıl Çalışır?

Blockchain teknolojisine nazik bir giriş

Bitcoin’in (ve diğer kripto para birimlerinin) gerçekte nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi?

Kesin olmak gerekirse, bugün 5 Şubat’a kadar hızlı ileri, Çin’deki yetkililer kripto para birimini yasaklamak için yeni bir dizi düzenlemeyi açıkladılar. Çin hükümeti geçen yıl zaten bunu yaptı, ancak çoğu döviz yoluyla atlattı. Şimdi, vatandaşlarının herhangi bir kripto para birimi işlemi gerçekleştirmesini engellemek amacıyla dövizlere erişimi engellemek için her şeye gücü yeten ‘Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı’nı devreye soktu.

Çin hükümetinin tutumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Bitcoin’in Çin vatandaşları arasında popülerlik kazandığı ve fiyatların yükseldiği 2013 yılına birkaç yıl geriye gidelim. Fiyat oynaklığı ve spekülasyonlarla ilgili olarak, Çin Halk Bankası ve diğer beş bakanlık, Aralık 2013’te “Bitcoin’in Finansal Riskini Önleme Bildirimi” başlıklı resmi bir bildiri yayınladı (Link Mandarin dilinde). Birkaç nokta vurgulandı:

1. Sınırlı arz, anonimlik ve merkezi bir ihraççının olmaması gibi çeşitli faktörler nedeniyle, Bitcoin resmi bir para birimi değil, açık piyasada kullanılamayan sanal bir metadır.

2. Tüm bankaların ve finans kuruluşlarının Bitcoin ile ilgili finansal hizmetler sunmasına veya Bitcoin ile ilgili ticari faaliyetlerde bulunmasına izin verilmez.

3. Bitcoin ile ilgili hizmetler sunan tüm şirketler ve web siteleri, gerekli bakanlıklara kaydolmalıdır.

4. Bitcoin’in anonimliği ve sınır ötesi özellikleri nedeniyle, Bitcoin ile ilgili hizmetler sunan kuruluşlar, kara para aklamayı önlemek için KYC gibi önleyici tedbirler almalıdır. Dolandırıcılık, kumar ve kara para aklama dahil tüm şüpheli faaliyetler yetkililere bildirilmelidir.

5. Bitcoin ile ilgili hizmetler sunan kuruluşlar, halkı Bitcoin ve arkasındaki teknoloji hakkında eğitmeli ve yanlış bilgilerle halkı yanıltmamalıdır.

Layman’ın tabiriyle Bitcoin, orijinal haliyle alınıp satılabilen ve fiat para birimiyle değiştirilemeyen sanal bir meta (örneğin oyun içi krediler) olarak sınıflandırılır. Para olarak tanımlanamaz – bir değişim aracı, bir muhasebe birimi ve bir değer deposu olarak hizmet eden bir şey.

2013 tarihli bildirime rağmen, Çin hükümetinin Bitcoin konusundaki duruşuyla ilgili olarak hala geçerlidir ve belirtildiği gibi, Bitcoin ve kripto para biriminin yasaklandığına dair bir işaret yoktur. Bunun yerine, Bitcoin ve blok zinciri ile ilgili düzenleme ve eğitim, Çin kripto pazarında bir rol oynayacak.

Benzer bir bildirim Ocak 2017’de yayınlandı ve Bitcoin’in bir para birimi değil sanal bir emtia olduğunu tekrar vurguladı. Eylül 2017’de, ilk madeni para tekliflerinin (ICO’lar) patlaması, “İhraç Edilen Jetonların Finansal Riskini Önleme Bildirimi” başlıklı ayrı bir bildirimin yayınlanmasına yol açtı. Kısa bir süre sonra, ICO’lar yasaklandı ve Çin borsaları araştırıldı ve sonunda kapatıldı. (Geri görüş 20/20, ICO’ları yasaklamak ve anlamsız kumarı durdurmak için doğru kararı verdiler). Ocak 2018’de madencilik operasyonları aşırı elektrik tüketimini gerekçe göstererek ciddi baskılarla karşı karşıya kaldığında Çin’in kripto para birimi topluluğuna bir darbe daha geldi.

Kripto para birimlerinin baskı altına alınmasına ilişkin resmi bir açıklama bulunmazken, sermaye kontrolleri, yasa dışı faaliyetler ve vatandaşlarını finansal riskten koruma, uzmanlar tarafından belirtilen ana nedenlerden bazıları. Gerçekten de, Çinli düzenleyiciler, sermaye çıkışını sınırlamak ve yerel yatırımları sağlamak için denizaşırı para çekme üst sınırı ve doğrudan yabancı yatırımı düzenleme gibi daha katı kontroller uyguladılar. Sınır ötesi işlemlerin anonimliği ve kolaylığı, kripto para birimini kara para aklama ve dolandırıcılık faaliyetleri için favori bir araç haline getirdi.

2011’den bu yana Çin, Bitcoin’in meteorik yükselişinde ve düşüşünde çok önemli bir rol oynadı. Zirvede Çin, küresel Bitcoin ticaret hacminin %95’inden fazlasını ve madencilik operasyonlarının dörtte üçünü oluşturuyordu. Düzenleyicilerin ticaret ve madencilik operasyonlarını kontrol etmek için devreye girmesiyle birlikte, Çin’in hakimiyeti istikrar karşılığında önemli ölçüde küçüldü.

Kore ve Hindistan gibi ülkeler baskıyı takip ederken, şimdi kripto para biriminin geleceği üzerine bir gölge düşüyor. (Buradaki amacımı yineleyeceğim: ülkeler kripto para birimini yasaklıyor, yasaklamıyor). Şüphesiz, önümüzdeki aylarda çalkantılı kripto pazarını dizginlemek için daha fazla ülkenin katıldığını göreceğiz. Gerçekten de, bir tür siparişin vadesi çoktan geçmişti. Geçen yıl boyunca, kripto para birimleri duyulmamış fiyat dalgalanmaları yaşıyor ve ICO’lar kelimenin tam anlamıyla her gün gerçekleşiyor. 2017 yılında, toplam piyasa değeri Ocak ayında 18 milyar USD’den tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 828 milyar USD’ye yükseldi.

Bununla birlikte, Çin toplumu, baskılara rağmen şaşırtıcı derecede iyi bir ruh halinde. Çevrimiçi ve çevrimdışı topluluklar gelişiyor (kişisel olarak birkaç etkinliğe katıldım ve bazı firmaları ziyaret ettim) ve Çin’in her yerinde blok zinciri girişimleri filizleniyor.

NEO, QTUM ve VeChain gibi büyük blockchain firmaları ülkede büyük ilgi görüyor. Nebulas, High Performance Blockchain (HPB) ve Bibox gibi girişimler de oldukça fazla ilgi görüyor. Alibaba ve Tencent gibi devler bile platformlarını geliştirmek için blok zincirinin yeteneklerini keşfediyor. Liste uzayıp gidiyor ama beni anlıyorsunuz; BÜYÜK olacak!

Çin hükümeti de blok zincir teknolojisini benimsiyor ve son yıllarda bir blok zinciri ekosisteminin oluşturulmasını desteklemek için çabalarını hızlandırdı.

Çin’in 13. Beş Yıllık Planında (2016-2020), blockchain ve yapay zeka dahil olmak üzere gelecek vaat eden teknolojilerin geliştirilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca fintech’in düzenleme, bulut bilişim ve büyük veri uygulamalarına ilişkin araştırmaları güçlendirmeyi planlıyor. Çin Halk Bankası bile blok zinciri tabanlı bir dijital para birimi prototipini test ediyor; bununla birlikte, bazı şifreleme teknolojileriyle tokatlanan merkezi bir dijital para birimi olması muhtemel olduğundan, Çin vatandaşları tarafından benimsenmesi henüz görülmemektedir.

Güvenilir Blok Zinciri Açık Laboratuvarı’nın yanı sıra Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından Çin Blok Zinciri Teknolojisi ve Sanayi Geliştirme Forumu’nun başlatılması, Çin hükümetinin Çin’de blok zincirinin gelişimini desteklemek için yaptığı diğer girişimlerden bazılarıdır.

Çin Blok Zinciri Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan “Çin Blok Zinciri Geliştirme Raporu 2018” (bağlantıdaki İngilizce versiyon) başlıklı yakın tarihli bir rapor, anakarada kripto para birimini düzenlemek için alınan çeşitli önlemler de dahil olmak üzere 2017’de Çin’deki blok zinciri endüstrisinin gelişimini ayrıntılı olarak anlattı. Ayrı bir bölümde rapor, blockchain endüstrisinin iyimser görünümünü ve 2017’de VC’lerden ve Çin hükümetinden aldığı büyük ilgiyi vurguladı.

Özetle, Çin hükümeti, kripto para birimi ve madencilik operasyonları üzerindeki uygulamasına rağmen blok zincir teknolojisine karşı olumlu bir tutum sergiledi. Çin kripto para birimini kontrol etmek istiyor ve Çin kontrolü ele alacak. Düzenleyiciler tarafından tekrarlanan yaptırımlar, vatandaşlarını kripto para birimlerinin finansal riskinden korumak ve sermaye çıkışını sınırlamak içindi. Şu an itibariyle, Çin vatandaşlarının kripto para bulundurmaları yasal ancak herhangi bir işlem yapmalarına izin verilmiyor; dolayısıyla takas yasağı. Piyasa önümüzdeki aylarda (veya yıllarda) istikrar kazandıkça, şüphesiz Çin kripto piyasasının canlandığını göreceğiz. Blockchain ve kripto para el ele gelir (bir belirtecin gereksiz olduğu özel zincir hariç). Ülkeler bu nedenle harika teknolojiyi blok zincirini yasaklamadan kripto para birimini yasaklayamazlar!

Hepimizin hemfikir olabileceği bir şey, blockchain’in hala emekleme aşamasında olduğu. Birçok heyecan verici gelişme bizi bekliyor ve şu an kesinlikle blok zinciri etkin bir dünyanın temelini atmak için en iyi zaman.

Son fakat en az değil, HODL!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.