Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Para Birimi: Fintech Yıkıcı

Kripto Para Birimi: Fintech Yıkıcı

Kripto Star Kripto Star -
106 0

Blok zincirler, yan zincirler, madencilik – kripto para biriminin gizli dünyasındaki terminolojiler dakikalar içinde birikmeye devam ediyor. Halihazırda karmaşık bir finans dünyasına yeni finansal terimler getirmek mantıksız görünse de, kripto para birimleri günümüzün para piyasasındaki en büyük sıkıntılardan biri olan dijital dünyadaki işlem güvenliğine çok ihtiyaç duyulan bir çözüm sunuyor. Kripto para birimi, hızlı hareket eden fin-tech dünyasında tanımlayıcı ve yıkıcı bir yenilik, sanal işlem günlerinde güvenli bir değişim ortamı ihtiyacına uygun bir yanıttır. Anlaşmaların sadece rakamlardan ve rakamlardan ibaret olduğu bir zamanda, kripto para birimi tam olarak bunu yapmayı teklif ediyor!

Terimin en ilkel biçiminde, kripto para birimi, eşler arası çevrimiçi ağ ağı aracılığıyla güvenli, anonim işlemler vaat eden alternatif sanal para birimi için bir kavram kanıtıdır. Yanlış isim, gerçek para biriminden ziyade bir mülktür. Günlük paranın aksine, kripto para modelleri merkezi bir otorite olmadan, merkezi olmayan bir dijital mekanizma olarak çalışır. Dağıtılmış bir kripto para birimi mekanizmasında, para, sürekli faaliyeti olarak bilinen kolektif topluluk akran ağı tarafından verilir, yönetilir ve onaylanır. madencilik bir eşin makinesinde. Başarılı madenciler, kullandıkları zaman ve kaynakların takdir edilmesiyle de madeni paralar alırlar. Bir kez kullanıldığında, işlem bilgileri bir açık anahtar altında ağdaki bir blok zincirine yayınlanır ve her bir madeni paranın aynı kullanıcıdan iki kez harcanması önlenir. Blok zinciri, kasiyerin kasası olarak düşünülebilir. Madeni paralar, kullanıcıyı temsil eden parola korumalı bir dijital cüzdanın arkasında güvence altına alınır.

Dijital para dünyasında madeni para arzı, herhangi bir kişi, kuruluş, devlet kurumu ve finansal kurum tarafından önceden karar verilir, manipülasyondan arındırılır. Dijital cüzdanlar üzerindeki işlem faaliyetleri, geleneksel bankacılık sistemine kıyasla, birkaç dakika içinde fonları gerçekleştirebildiğinden, kripto para birimi sistemi hızıyla bilinir. Aynı zamanda, tasarım gereği büyük ölçüde geri döndürülemez, anonimlik fikrini daha da güçlendiriyor ve parayı orijinal sahibine geri götürme şansını ortadan kaldırıyor. Ne yazık ki, göze çarpan özellikler – hız, güvenlik ve anonimlik – kripto paraları çok sayıda yasa dışı ticaret için işlem modu haline getirdi.

Tıpkı gerçek dünyadaki para piyasasında olduğu gibi, dijital para ekosisteminde de döviz kurları dalgalanıyor. Sonlu madeni para miktarı nedeniyle, para talebi arttıkça madeni paraların değeri şişer. Bitcoin, 15.3 Milyar Dolarlık piyasa değeri, piyasanın %37.6’sını ele geçirmesi ve şu anda 8.997.31 Dolarlık fiyatı ile şimdiye kadarki en büyük ve en başarılı kripto para birimidir. Bitcoin, 2018’deki ani düşüşle karşılaşmadan önce, Aralık 2017’de madeni para başına 19.783.21 dolardan işlem görerek döviz piyasasına girdi. Düşüş kısmen Ethereum, NPCcoin, Ripple, EOS, Litecoin ve MintChip gibi alternatif dijital madeni paraların yükselişinden kaynaklanıyor.

Arzlarındaki sabit kodlanmış limitler nedeniyle, kripto para birimlerinin altınla aynı ekonomi ilkelerini takip ettiği kabul edilir – fiyat sınırlı arz ve talep dalgalanmaları tarafından belirlenir. Döviz kurlarındaki sürekli dalgalanmalarla, sürdürülebilirlikleri hala görülüyor. Sonuç olarak, sanal para birimlerine yapılan yatırım, şu anda günlük bir para piyasasından daha fazla spekülasyon.

Sanayi devriminin ardından bu dijital para birimi, teknolojik bozulmanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Sıradan bir gözlemci açısından bu yükseliş aynı anda hem heyecan verici, hem tehditkar hem de gizemli görünebilir. Bazı ekonomistler şüpheci kalırken, diğerleri bunu para endüstrisinin yıldırım devrimi olarak görüyor. Muhafazakar bir şekilde, dijital paralar, 2030 yılına kadar gelişmiş ülkelerdeki ulusal para birimlerinin kabaca dörtte birinin yerini alacak. Bu, geleneksel küresel ekonominin yanında zaten yeni bir varlık sınıfı yarattı ve önümüzdeki yıllarda kriptofinanstan yeni bir yatırım aracı seti gelecek. Son zamanlarda Bitcoin, diğer kripto para birimlerine ışık tutmak için bir düşüş yaşamış olabilir. Ancak bu, kripto para biriminin kendisinde herhangi bir çöküş olduğunu göstermez. Bazı finansal danışmanlar, merkezi yönetişim mekanizmasını düzenlemek için gizli dünyayı çökertmede hükümetlerin rolüne vurgu yaparken, diğerleri mevcut serbest akışı sürdürmekte ısrar ediyor. Kripto para birimleri ne kadar popüler olursa, o kadar fazla inceleme ve düzenleme çekerler – dijital notu altüst eden ve varlığının temel amacını aşındıran ortak bir paradoks. Her iki durumda da, aracıların ve gözetimin olmaması, onu yatırımcılar için oldukça çekici kılıyor ve günlük ticaretin büyük ölçüde değişmesine neden oluyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) bile kripto para birimlerinin yakın gelecekte merkez bankalarının ve uluslararası bankacılığın yerini alacağından korkuyor. 2030’dan sonra, düzenli ticarete, teknolojik açıdan yetenekli alıcılar ve satıcılar arasında daha az sürtüşme ve daha ekonomik değer sunacak olan kripto tedarik zinciri hakim olacak.

Kripto para, mevcut finansal sistemin önemli bir parçası olmayı hedefliyorsa, çok farklı finansal, düzenleyici ve toplumsal kriterleri karşılaması gerekecektir. Ana akım para sistemine temel faydasını sunabilmesi için bilgisayar korsanlarına karşı korumalı, tüketici dostu olması ve yoğun bir şekilde korunması gerekecek. Kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve internet dolandırıcılığı kanalı olmadan kullanıcı anonimliğini korumalıdır. Bunlar dijital sistem için olmazsa olmazlar olduğundan, kripto para biriminin gerçek dünya para birimiyle tüm hızıyla rekabet edip edemeyeceğini anlamak birkaç yıl daha alacak. Gerçekleşmesi muhtemel olsa da, kripto para biriminin zorluklarla mücadeledeki başarısı (veya eksikliği), önümüzdeki günlerde para sisteminin servetini belirleyecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.