Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Para Birimi Nedir?

Kripto Para Birimi Nedir?

Kripto Star Kripto Star -
116 0

Bir kripto para birimi veya kripto para birimi (Saxon’un kripto para birimi), herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan bir elektronik işlem sistemi aracılığıyla mal ve hizmet alışverişinde bulunmaya hizmet eden sanal bir para birimidir. Ticarete başlayan ilk kripto para birimi, 2009 yılında Bitcoin idi ve o zamandan beri Litecoin, Ripple, Dogecoin ve diğerleri gibi diğer özelliklerle birlikte birçok kripto para ortaya çıktı.

Avantajı nedir?

Biletteki para ile kripto para birimini karşılaştırırken aradaki fark şudur:

Merkezi değildirler: banka, hükümet ve herhangi bir finans kurumu tarafından kontrol edilmezler.

Anonimdir: işlem yaparken gizliliğiniz korunur

Onlar Uluslararası: herkesin operası onlarla

Güvendeler: madeni paralarınız sizindir ve başka hiç kimseye ait değildir, yalnızca sizin bildiğiniz devredilemez kodlarla kişisel bir cüzdanda tutulur.

Aracısı yoktur: İşlemler kişiden kişiye yapılır

Hızlı işlemler: Faiz aldıkları başka bir ülkeye para göndermek için genellikle günler sürer; kripto para birimleri ile sadece birkaç dakika.

Geri dönüşü olmayan işlemler.

Bitcoins ve diğer sanal para birimleri herhangi bir dünya para birimi ile değiştirilebilir

Sofistike bir şifreleme sistemi ile şifrelendikleri için sahte olamazlar.

Para birimlerinin aksine, elektronik para birimlerinin değeri piyasanın en eski kuralına tabidir: arz ve talep. “Şu anda 1000 doların üzerinde bir değere sahip ve hisse senetleri gibi bu değer arz ve talepte yukarı veya aşağı gidebilir.

Bitcoin’in kökeni nedir?

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan ilk kripto para birimidir. Yeni bir para birimi çıkarmaya karar verdi.

Özelliği, yalnızca ağlar ağı içinde işlem yapabilmenizdir.

Bitcoin, hem para birimini hem de protokolü ve dayandığı kırmızı P2P’yi ifade eder.

Peki Bitcoin nedir?

Bitcoin sanal ve maddi olmayan bir para birimidir. Yani herhangi bir şekline madeni para veya senetler gibi dokunamazsınız, ancak bunlar gibi bir ödeme aracı olarak kullanabilirsiniz.

Bazı ülkelerde, XAPO gibi kripto para birimleriyle para alışverişi yapan bir elektronik banka kartı sayfasıyla para kazanabilirsiniz. Örneğin Arjantin’de 200’den fazla bitcoin terminalimiz var.

Kuşkusuz, Bitcoin’i geleneksel para birimlerinden ve Amazon Coins, Action Coins gibi diğer sanal ödeme araçlarından farklı kılan şey, ademi merkeziyetçiliktir. Bitcoin, Merkez Bankası tarafından kontrol edilen euro veya Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi tarafından kontrol edilen euro gibi devlet veya özel herhangi bir hükümet, kurum veya finansal kuruluş tarafından kontrol edilmez.

Bitcoin’de kullanıcılar, işlemleriyle dolaylı olarak P2 P (Noktadan Noktaya veya Noktadan Noktaya) borsaları aracılığıyla gerçekleri kontrol eder. Bu yapı ve kontrol eksikliği, herhangi bir otoritenin değerini manipüle etmesini veya daha fazla miktar üreterek enflasyona neden olmasını imkansız hale getiriyor. Üretimi ve değeri arz ve talep yasasına dayanmaktadır. Bitcoin’de bir diğer ilginç detay ise 2030 yılında ulaşılacak olan 21 milyon jeton limitine sahip.

Bir Bitcoin’in değeri ne kadar?

Belirttiğimiz gibi, Bitcoin’in değeri arz ve talebe dayalıdır ve Bitcoin ile yapılan işlem ve işlemlerin miktarını gerçek zamanlı olarak ölçen bir algoritma kullanılarak hesaplanır. Şu anda Bitcoin’in fiyatı 9.300 USD’dir (11 Mart 2018 itibariyle), ancak bu değer çok daha az istikrarlı değildir ve Bitcoin döviz piyasasındaki en istikrarsız para birimi olarak sınıflandırılır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.