Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Para Birimi ve Fiat Para Birimi

Kripto Para Birimi ve Fiat Para Birimi

Kripto Star Kripto Star -
96 0

Kripto para birimi ve Fiat para birimi

Fiat para birimleri ve kripto para birimleri hakkında bilginiz var mı? Her ikisi de şu veya bu biçimde para birimidir ve dünya çapında kamu kullanımına açıktır. Ama her ikisi de kendi yollarıyla farklı ve farklıdır. Her zaman kripto kullanımını destekleyen bir grup vardır, diğerinin ise fiat para birimleri için yumuşak bir köşesi vardır.

Nakitsiz toplumda- kripto para büyük bir rol oynar

1970’lerin ve 1980’lerin piyasasına bir göz atarsanız, nakit paranın baskın rol oynadığını göreceksiniz. Ancak teknolojinin değişmesiyle birlikte elektronik işlemler olağan bir norm haline geldi. Bugün, giderek daha fazla insan nakitsiz toplum olma yolundan etkileniyor. Nakitsiz topluma doğru ilerleme ile kripto para birimlerinin oynayacağı büyük bir rol var.

Kripto para birimi ve itibari para birimi her zaman karşı karşıyadır

Kripto para birimi ve itibari para birimi, özellikle çevrimiçi bir işlem söz konusu olduğunda, popüler dijital para birimi türleridir. Her ikisi de şu anda piyasada kullanılan para birimleridir ancak aralarında bazı farklılıklar vardır. Kripto para ile fiat parayı karşılaştırırken günlük olarak duyacağınız çok fazla abartı var. Bu makale, ikisi arasındaki farkı daha kapsamlı ve net bir şekilde vurgulayacaktır.

Para birimlerinin neyi temsil ettiği konusunda farklılaşma

İkisi arasındaki farka gitmeden önce, ne anlama geldiklerini ve nasıl tanımlandıklarını anlamalısınız.

Fiat para birimi, merkezi hükümetin desteğine sahip yasal bir ihaledir ve fiziksel biçimde çalışır. Örneğin ABD doları, İngiliz Sterlini, Euro vb. Öte yandan kripto para, yasal olmayan bir ihale olup, merkezi hükümet veya bankadan herhangi bir yedeği yoktur.

Dolayısıyla kripto para birimi ile fiat para birimi arasındaki fark şu şekilde not edilir:

• Kripto para birimleri, merkezi olmayan ve doğası gereği küreseldir. Para birimini yasaları ve düzenlemeleri ile kontrol eden tek bir kuruluş veya hükümet yoktur. Fiat para birimi, bankaların ve hükümetin yasa ve düzenlemelerinin kontrolü altında merkezileştirilir.

• Kripto para birimleri yalnızca dijital alanda varlıklarını sürdürmektedir. Öte yandan, fiat para birimlerinin somut ve fiziksel bir varlığı olduğunu göreceksiniz.

• Sınırlı sayıda kripto para birimi arzı vardır ve bunların maksimum bir kısmı piyasada arz edilir. Oysa devlet ve banka durum gerektiğinde madeni para ve kağıt para üretme hakkına sahip olduğu için itibari para sınırsız arza sahiptir.

• Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bilgisayarlar tarafından oluşturulurken, fiat para birimleri yerel yönetim ve bankalar tarafından çıkarılır.

• Kripto para birimleri genel ve özel kod parçaları olarak sunulur. Öte yandan, fiat para birimleri madeni para ve kağıt para şeklinde sunulmaktadır.

• Kripto para birimlerinin değeri piyasanın arz ve talebi tarafından anlaşılmamaktadır. Oysa fiat para birimi değeri, arz ve talebin piyasa düzenlemeleri tarafından belirlenir.

Farklı kripto ve fiat para birimleri türleri

Son on yılda, kripto para birimlerinin popülaritesi büyük bir başarı olarak ortaya çıktı. 2009 yılında, Bitcoin ilk kez piyasaya sürüldü ve diğer birçok kripto para biriminin ortaya çıkmasından yıllar sonraydı. Litecoin’den başlayarak. Dogecoin, Ripple to the Dcash ve Zcash, bunlardan bir sürü var. Öte yandan itibari para birimi, MS 775 yılına kadar uzanan Büyük İngiliz Sterlini ile zengin ve eski bir köke sahiptir. Halen kullanımda olan dünyanın en eski para birimi olarak kabul edilir.

İki para birimi arasındaki anonimlik farklılıkları

Fiat para birimlerini kullanırken, bir kullanıcı tanımlama veya doğrulama sürecinden geçmeniz gerekir. Yakın zamanda çekilmiş bir resminizi ve resmi makamlarca düzenlenmesi gereken bazı belgeleri yüklemeniz istenmektedir. Kripto para birimleri ile herhangi bir gerekli işlemden geçmenize gerek yoktur. Kişisel bilgileriniz ve gizli bilgileriniz kamuya açıklanmasa da, tüm işlemleriniz hem fiat hem de kripto para birimlerinde kaydedilir ve izlenir.

Fiat para birimi ve kripto para birimi: şeffaflık seviyesi

• Kripto para birimleri ile şeffaflık seviyesinin daha fazla olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni, gelir akışlarının halka açık bir zincirde görüntülenmesidir. Herkes kendisinin ve başkalarının işlemlerine tanık olabilir.

• Fiat veya hükümet. para birimleri şeffaf değil, çünkü insanların gelir akışlarını görebilecek halka açık zincirler yok.

Karşılaştırmalı bir tarihsel kökler

Kripto parayı muadili, itibari para veya devlet para birimi ile karşılaştırırsanız, varlıklarının ve yaratılışlarının fark yarattığını göreceksiniz. Fiat veya hükümet para birimi, varlığını Büyük İngiliz Sterlini’nin piyasaya sürülmesiyle MS 775’e kadar uzanıyor. Bu nedenle itibari para birimi her yerde insanlar tarafından kolaylıkla kabul edilmektedir.

Öte yandan, kripto para belki de ilk olarak on yıl önce, 2009’da Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle tanıtıldı. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin karşılaştığı zorluk, fiat para biriminin muazzam popülaritesini ve artan hayran kitlesini yakalamaktır. . Kripto para birimi, şüphesiz ekonomik piyasada önem ve popülerlik kazanıyor, ancak hala fiat para birimi olarak toplumda geniş çapta kabul görmedi.

İki para biriminin karşılaştırmalı tarihi:

• Çin Song hanedanının belki de kağıt parayı ilk basan kişi olduğu 11. yüzyıldaydı. Altın, gümüş ve ipek gibi değerli eşyalarla değiş tokuş yapılmasına izin verilmedi.

• Fiat veya devlet para birimi olarak tanıtılan Tally çubukları vardı. 1100 Tally çubuğu, altın kıtlığı için bir savaş olarak tanıtıldı.

• 1971, itibari para biriminin dünya çapında kabul gördüğü yıldı. Başkan Nixon, altına dolar sabitleme sistemini ortadan kaldırmak için tanıttı.

• 1998 yılında, Wei Dai tarafından anonim bir elektronik nakit sistemi fikri ortaya çıktı. Bitgold-ilk kripto para birimi Nick Szabo tarafından yaratıldı, ancak Bitcoin kadar ilgi görmedi.

• 2009 yılında, dünya çapında kabul gören ilk kripto para birimi olan Bitcoin piyasaya sürüldü. 2011 ve sonrasında, bir dizi başka kripto para birimi tanıtıldı. Popüler olanlardan bazıları Litecoin, Dogecoin, Ethereum, Ripple, Zcash, Dash vb.

Her iki para biriminin özellikleri

Kripto para birimlerinin ve itibari para birimlerinin potansiyelleri, özelliklerine erişim önemlidir. Bazı kriterlerde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin itibari para veya devlet para biriminden daha üstün olduğunu ve bazı durumlarda ikincisinin onu geçtiğini göreceksiniz. Kişisel ihtiyaç ve gereksinimlerinize göre para birimi türünü (kripto türü para birimi veya fiat türü para birimi) seçmek kesinlikle size kalmış.

Bazı faktörlere göre özelliklerini karşılaştıralım.

• Hem kripto paralar hem de fiat türü para birimleri doğası gereği birbirinin yerine kullanılabilir.

• Taşınabilirlik söz konusu olduğunda, her iki para birimi de aşağı yukarı aynı pozisyonu güvence altına alır.

• Tüketilemezlik kriterlerine göre kripto para ve itibari para birimi eşit statüdedir.

• Kripto para birimleri, orta düzeyde dayanıklılığa sahip fiat para birimlerine kıyasla yüksek dayanıklılığa sahiptir.

• Hem kripto hem de sanal para birimleri ve fiat veya devlet para birimleri, güvenli ve korumalı işlemler ve takas sağlar.

• Kripto veya dijital para birimleri, doğası gereği oldukça bölünebilirdir. Öte yandan, fiat türü para birimleri orta derecede bölünebilir.

• İşlem süreci açısından kripto para birimleri kolay ve sorunsuzdur. Öte yandan, itibari para birimleriyle ilişkili çekiş süreci kolaydır, ancak kriptolar gibi değildir.

• Kripto tabanlı para birimleri, merkezileştirilmiş ve hükümetin yasa ve düzenlemelerine göre işleyen fiat para birimlerinin aksine, merkezi olmayan ve küreseldir.

• Kripto bazlı para birimlerinin kıtlığı yüksektir, çünkü hükümet ihtiyaç olduğunda madeni para ve kağıt para basabileceğinden fiat para birimleri sınırsızdır.

• Kripto tabanlı para birimleri matematiksel algoritmalara dayalıdır ve programlanabilir. Fiat para birimleri hiçbir şekilde programlanabilir değildir.

• Fiat para birimleri doğası gereği egemendir, ancak kripto para birimleri değildir.

Para birimlerinin işleyişi süreci

Kripto veya dijital para birimleri ile fiat para birimleri arasındaki önemli farkları, her ikisinin de çalışma şekli ve gerçekleşen işlem süreci ile bulabilirsiniz. Doğada zıttırlar. Bitcoin kullanarak para transferi çok hızlıdır ve kesinlikle herhangi bir üçüncü taraf birliğine ihtiyacınız yoktur.

Öte yandan, Fiat türü para birimi ile para alışverişi yapıyorsanız, mobil cüzdan kullanımdadır. Eşit e-değer tutarına aktarılan bir miktar e-parayı değiş tokuş edebilirsiniz. Hem fiat hem de kripto para birimleri, istediğiniz her şeyi satın almanızı sağlar. Ancak ilgili süreçler birbirinden kesinlikle farklıdır.

Satın aldığınız şeylere bağlı olarak, bir para birimi biçiminin diğerinden daha iyi olduğunu göreceksiniz. Bu kesinlikle sizin seçiminiz.

Bir kripto para birimi olan Bitcoin, fiat para biriminden daha mı iyi?

Bitcoinlerin uzun vadeli faydaları ve kapasitesi henüz belirlenmemiştir. Ancak kripto para guruları ve uzmanları tarafından, özellikle çevrimiçi işlemlerin yapılma biçiminde devrim yaratacak şekilde uzun bir yol kat edecekleri tahmin ediliyor. Mevcut piyasada, Bitcoin esas olarak çevrimiçi kumarhanelerde ve kumarda yer almaktadır, ancak bununla sınırlı değildir.

Ayrıca fiat para birimlerini karşılaştırdığınızda Bitcoin, kontrol edilmediği için bankalardan ve devletten güç ve yetki almanıza olanak tanır. Kriptografi tabanlı para birimi, serbest piyasa sermayelerini yaratma veya ortaya çıkarma yeteneğine sahiptir. Fiat para birimleri, kripto bazlı para birimlerinin aksine enflasyondan ve piyasadaki değişikliklerden etkilenir. Bu tür yönler, bireyleri kriptografiye dayalı para birimlerinin yakında ana para birimlerini devralacağına ve paranın kullanım biçiminde bir dönüşüm getireceğine inandırıyor.

Bitcoin neden itibari para birimlerinden daha iyi bir özellik olarak görülüyor?

• Bitcoin size bir serbest piyasa kapitalizmini yeniden yaratma fırsatı verir.

• Parayı kontrol etme gücü, fiat türü para birimleri gibi bankalarda değil, kesinlikle bireylerdedir.

• Enflasyon olduğunda Bitcoin etkilenmez. Ancak Fiat tipi para birimini kaybetmek ve ondan etkilenmek daha kolay olacaktır.

• Bitcoin para biriminin değişimi ve transferi, fiat veya devlet para birimlerine kıyasla daha kolaydır.

• Bitcoin ile ilgili işlem ücretleri çok daha ucuz ve kolayca karşılanabilir.

Kripto para birimleri halk arasında avantajlı bir seçenek gibi görünüyor

Fiat tipi para birimleri, para alışverişinin merkezi ve yasal yoludur. Ancak, kripto para birimleri son birkaç yılda muazzam bir popülerlik kazandı. Bankalarda olduğu gibi aracılık yapacak kimse asla olmayacak. Dahası, kriptolar geleneksel itibari para birimlerinden çok daha ucuz ve daha ucuzdur.

Bankanın onayını beklemeden herhangi bir yere doğrudan para gönderin

Doğrudan dünyadaki herkese para gönderebilirsiniz ve bu çok hızlıdır. Para birkaç dakika içinde temizlenir. Bankacılık sistemlerinin, onay almanız birkaç günü bulabilecek geleneksel takas ve doğrulama süreçlerini beklemenize gerek yok. Merkezi olmadığı ve hükümetin kanun ve düzenlemelerinin kapsamına girmediği için hiç kimsenin hesabınızla herhangi bir şey yapma yetkisi yoktur.

Blockchain teknolojisinin oynayacak çok büyük bir rolü var

Bize kendi bankamız olma ve finansmanımızı kontrol etme gücü ve yetkisi veren kripto para birimleri sayesinde. Bunun nedeni, finansla uğraşırken daha yüksek düzeyde gelişmişlik sunan blockchain teknolojisidir. Aslında, teknoloji fikrini birleştirmeye başlayan bazı ana akım finans endüstrileri var.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.