Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Para Birimi ve Vergilendirme Zorlukları

Kripto Para Birimi ve Vergilendirme Zorlukları

Kripto Star Kripto Star -
115 0

Kripto para birimleri son zamanlarda haberlerde yer aldı çünkü vergi makamları para aklamak ve vergi kaçırmak için kullanılabileceklerine inanıyorlar. Yüksek Mahkeme bile Kara Para konusunda Özel Soruşturma Ekibi atadı, bu tür para birimlerinde alım satım yapmaktan vazgeçilmesini tavsiye etti. Çin’in en büyük Bitcoin ticaret operatörlerinden bazılarını yasakladığı bildirilirken, ABD ve Kanada gibi ülkelerde kripto para biriminde hisse senedi ticaretini kısıtlayan yasalar var.

Kripto para birimi nedir?

Cryptocurrency, adından da anlaşılacağı gibi, bir işlemi gerçekleştirmek için şifreli kodlar kullanır. Bu kodlar, kullanıcı topluluğundaki diğer bilgisayarlar tarafından tanınır. Kağıt para kullanmak yerine, çevrimiçi bir defter, sıradan defter tutma girişleriyle güncellenir. Alıcının hesabı borçlandırılır ve satıcının hesabı bu para birimiyle alacaklandırılır.

Cryptocurrency’te İşlemler Nasıl Yapılır?

Bir kullanıcı tarafından bir işlem başlatıldığında, bilgisayarı, para birimini alan kişinin özel şifresiyle etkileşime giren bir genel şifre veya genel anahtar gönderir. Alıcı işlemi kabul ederse, başlatan bilgisayar, ağdaki her kullanıcı tarafından bilinen bu tür birkaç şifreli kod bloğuna bir kod parçası ekler. ‘Madenciler’ olarak adlandırılan özel kullanıcılar, bir kriptografik bulmacayı çözerek fazladan kodu herkese açık olarak paylaşılan bloğa ekleyebilir ve bu süreçte daha fazla kripto para kazanabilir. Madenci bir işlemi onayladıktan sonra bloktaki kayıt değiştirilemez veya silinemez.

Örneğin BitCoin, satın alma işlemlerini gerçekleştirmek için mobil cihazlarda da kullanılabilir. Tek yapmanız gereken, alıcının akıllı telefonunuzdaki bir uygulamadan bir QR kodu taramasına veya Yakın Alan İletişimi’ni (NFC) kullanarak onları yüz yüze getirmesine izin vermek. Bunun PayTM veya MobiQuick gibi sıradan çevrimiçi cüzdanlara çok benzediğini unutmayın.

Ölümcül kullanıcılar, merkezi olmayan yapısı, uluslararası kabulü, anonimliği, işlemlerin kalıcılığı ve veri güvenliği için BitCoin’e yemin eder. Kağıt paranın aksine, hiçbir Merkez Bankası kripto para birimi üzerindeki enflasyonist baskıları kontrol etmez. İşlem defterleri, Eşler Arası bir ağda depolanır. Bu, bilgi işlem gücündeki her bilgisayar yongasının ve veritabanlarının kopyalarının ağdaki bu tür her düğümde depolandığı anlamına gelir. Bankalar ise işlem verilerini firma tarafından kiralanan özel kişilerin elindeki merkezi depolarda saklar.

Kripto Para Birimi Kara Para Aklama için Nasıl Kullanılabilir?

Merkez Bankaları veya vergi makamları tarafından kripto para birimi işlemleri üzerinde hiçbir kontrolün olmaması, işlemlerin her zaman belirli bir kişiye etiketlenemeyeceği anlamına gelir. Bu, işlem yapanın değer deposunu yasal olarak elde edip etmediğini bilmediğimiz anlamına gelir. İşlem yapanın mağazası da benzer şekilde şüphelidir, çünkü kimse alınan para birimi için ne kadar dikkate alındığını söyleyemez.

Hindistan Hukuku Bu Sanal Para Birimleri Hakkında Ne Diyor?

Sanal Para Birimleri veya kripto para birimleri genellikle yazılım parçaları olarak görülür ve bu nedenle 1930 tarihli Malların Satışı Yasası kapsamında bir mal olarak sınıflandırılır.

Madenciler tarafından sağlanan hizmetlere ilişkin GST’nin yanı sıra satış veya satın almalarında iyi, dolaylı vergiler onlar için geçerli olacaktır.

Kripto para birimlerinin Hindistan’da para birimi olarak geçerli olup olmadığı konusunda hala biraz kafa karışıklığı var ve takas ve ödeme sistemleri ve ön ödemeli kıymetli evraklar üzerinde yetkiye sahip olan RBI, bu takas aracıyla alım ve satıma kesinlikle izin vermemiştir.

Hindistan’da bir mukim tarafından alınan herhangi bir kripto para birimi, bu nedenle, bu ülkeye mal ithalatı olarak 1999 Döviz Yönetimi Yasası’na tabi olacaktır.

Hindistan, vergi kaçırma veya kara para aklama faaliyetleri için yerleşik güvenlik önlemleri ve Müşterinizi Tanıyın normlarının uygulanması ile Özel Borsalarda BitCoin’lerin ticaretine izin verdi. Bu borsalar Zebpay, Unocoin ve Coinsecure’u içerir.

Örneğin, BitCoins’e yatırım yapanlar, alınan temettüler üzerinden ücretlendirilmekle yükümlüdür.

Sanal para birimlerini içeren menkul kıymetlerin satışından elde edilen sermaye kazançları da gelir olarak vergilendirilmeye ve bunun sonucunda BT iadelerinin çevrimiçi olarak doldurulmasına tabidir.

Bu para birimindeki yatırımlarınız büyükse, kişiselleştirilmiş bir vergi hizmetinden yardım almanız daha iyi olur. Çevrimiçi platformlar, vergi uyumu sürecini büyük ölçüde kolaylaştırdı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.