Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Kripto Para Biriminde ICO Nedir?

Kripto Para Biriminde ICO Nedir?

Kripto Star Kripto Star -
102 0

ICO, İlk Para Teklifinin kısaltmasıdır. Geliştiriciler, yeni bir kripto para birimi veya kripto para birimi başlatırken, yatırımcılara Bitcoin veya Ethereum gibi diğer büyük kripto paralar karşılığında sınırlı sayıda birim sunar.

ICO’lar, yeni kripto para birimlerini desteklemek için hızla geliştirme fonları yağdırmak için harika araçlardır. Bir ICO sırasında sunulan tokenlar, yeterli talep olduğu varsayılarak kripto para borsalarında satılabilir ve alınıp satılabilir.

Ethereum ICO, en dikkate değer başarılardan biridir ve İlk Para Tekliflerinin popülaritesi biz konuşurken artıyor.

ICO’ların kısa bir tarihi

Ripple, muhtemelen bir ICO aracılığıyla dağıtılan ilk kripto para birimidir. 2013 yılının başında, Ripple Labs, Ripple ödeme sistemini geliştirmeye başladı ve yaklaşık 100 milyar XRP jetonu üretti. Bunlar, Ripple’ın platform geliştirmesini finanse etmek için bir ICO aracılığıyla satıldı.

Mastercoin, yine 2013’te bir ICO sırasında Bitcoin için birkaç milyon token satan başka bir kripto para birimidir. Mastercoin, mevcut Bitcoin kodunun üzerine yeni bir katman oluşturarak Bitcoin işlemlerini tokenleştirmeyi ve akıllı sözleşmeleri yürütmeyi amaçlamıştır.

Tabii ki, ICO’lar aracılığıyla başarıyla finanse edilen başka kripto para birimleri de var. 2016 yılında Lisk, İlk Para Teklifi sırasında yaklaşık 5 milyon dolar topladı.

Bununla birlikte, Ethereum’un 2014’te gerçekleşen ICO’su muhtemelen şimdiye kadarki en göze çarpan ICO’dur. Ethereum Vakfı, ICO’ları sırasında ETH’yi her biri 0,0005 Bitcoin karşılığında sattı ve neredeyse 20 milyon dolar topladı. Ethereum, akıllı sözleşmelerin gücünden yararlanarak, yeni nesil İlk Para Tekliflerinin yolunu açtı.

Ethereum’un ICO’su, başarı için bir reçete

Ethereum’un akıllı sözleşmeler sistemi, Ethereum’un blok zincirinde işlem görebilecek diğer uyumlu belirteçler oluşturmak için temel kuralları belirleyen ERC20 protokol standardını uygulamıştır. Bu, başkalarının doğrudan Ethereum ağında ETH ile alınıp satılabilen ERC20 standardıyla uyumlu kendi tokenlerini oluşturmasına izin verdi.

DAO, Ethereum’un akıllı sözleşmelerini başarıyla kullanmanın kayda değer bir örneğidir. Yatırım şirketi 100 milyon dolar değerinde ETH topladı ve yatırımcılar karşılığında platformun yönetimine katılmalarına izin veren DAO tokenlerini aldı. Ne yazık ki, DAO saldırıya uğradıktan sonra başarısız oldu.

Ethereum’un ICO’su ve ERC20 protokolü, İlk Para Teklifleri aracılığıyla en yeni nesil kitle fonlaması blok zinciri tabanlı projeleri özetledi.

Ayrıca diğer ERC20 jetonlarına yatırım yapmayı çok kolaylaştırdı. Sadece ETH’yi transfer edin, sözleşmeyi cüzdanınıza yapıştırın ve yeni jetonlar hesabınızda görünecek, böylece onları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Açıkçası, tüm kripto para birimlerinde yaşayan ERC20 jetonları yoktur. Ethereum ağıdır, ancak hemen hemen her yeni blok zinciri tabanlı proje bir İlk Para Teklifi başlatabilir.

ICO’ların yasal durumu

ICO’ların yasallığı söz konusu olduğunda, orası biraz orman gibi. Teorik olarak, tokenlar finansal varlıklar olarak değil, dijital mallar olarak satılmaktadır. Çoğu yargı bölgesi henüz ICO’ları düzenlememiştir, bu nedenle kurucuların ekiplerinde deneyimli bir avukat olduğunu varsayarsak, tüm süreç kağıtsız olmalıdır.

Buna rağmen, bazı yargı bölgeleri ICO’lardan haberdar oldu ve bunları hisse ve menkul kıymet satışlarına benzer bir şekilde düzenlemeye çalışıyor.

Aralık 2017’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ICO belirteçlerini menkul kıymetler olarak sınıflandırdı. Başka bir deyişle, SEC, yatırımcıları yanıltıcı olarak gördüğü ICO’ları durdurmaya hazırlanıyordu.

Belirtecin yalnızca bir yardımcı belirteç olduğu bazı durumlar vardır. Bu, sahibinin bunu belirli bir ağa veya protokole erişmek için kullanabileceği anlamına gelir; bu durumda, bunlar bir finansal güvenlik olarak tanımlanmayabilir. Bununla birlikte, amacı değer kazanmak olan hisse senedi jetonları, güvenlik kavramına oldukça yakındır. Gerçeği söylemek gerekirse, çoğu token alımı özellikle yatırım amaçlı yapılır.

Düzenleyicilerin çabalarına rağmen, ICO’lar hala gri bir yasal alanda kalıyor ve daha net bir dizi düzenleme getirilene kadar girişimciler İlk Para Tekliflerinden yararlanmaya çalışacaklar.

Ayrıca, düzenlemeler nihai bir forma ulaştığında, uymak için gereken maliyet ve çabanın, geleneksel finansman seçeneklerine kıyasla ICO’ları daha az çekici hale getirebileceğini belirtmekte fayda var.

Son sözler

Şimdilik, ICO’lar kripto ile ilgili yeni projeleri finanse etmenin harika bir yolu olmaya devam ediyor ve daha fazlasının geleceği çok sayıda başarılı proje var.

Ancak, herkesin bugünlerde ICO’ları başlattığını ve bu projelerin birçoğunun dolandırıcılık olduğunu veya gelişmek ve yatırıma değer kılmak için ihtiyaç duydukları sağlam temelden yoksun olduğunu unutmayın. Bu nedenle, kesinlikle kapsamlı bir araştırma yapmalı ve yatırım yapmak isteyebileceğiniz herhangi bir kripto projesinin ekibini ve arka planını araştırmalısınız. ICO’ları listeleyen birçok web sitesi var, sadece Google’da bir arama yapın ve bazı seçenekler bulacaksınız. .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.