Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Merkez Bankası Dijital Para Birimi (MBDPB) Geçmeye Düşünen Ülkeler

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (MBDPB) Geçmeye Düşünen Ülkeler

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), temel olarak bir ülkenin fiat para biriminin dijital biçimidir.

Kripto Star Kripto Star -
188 0

Dijital para birimleri şu anda popülerlik kazanıyor. Bu işlem biçimlerinin küresel olarak kabul edilmesi, bu eğilimi kolaylaştırmaktadır. Kripto para birimi, merkezi olmayan sistemi nedeniyle çok fazla cazibe kazanırken, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, sanal para birimlerinden farklı bir şekilde en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor. Bunu, merkez bankasının kontrolünde olacak bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) kullanarak yapabilirler. Temelde bir ülkenin fiat para biriminin dijital biçimidir. Bu durumda, merkez bankası hükümet tarafından desteklenen elektronik paralar veya hesaplar çıkarır.

Washington DC merkezli bağımsız bir kuruluş olan Atlantic Council’e göre, Mart 2022 itibariyle 87 ülke bir CDBC yayınlamayı düşünüyor . merkezi olarak yönetilen bir dijital para birimi. Yaklaşık 2 yıl önce, Mayıs 2020’de sadece 35 ülke CBDC yayınlamayı düşünüyordu.

Bahamalar

2020 yılının Ekim ayında, Bahamalar Merkez Bankası Kum Doları yayınladı. Tüm bir ülkeyi kapsayan dünyanın ilk CBDC’siydi.

Nijerya

Ekim 2021’de Nijerya, CBDC kuran ilk Afrika ülkesi oldu. eNaira dijital bir cüzdanda tutuluyor ve mağaza içi temassız ödemelerin yanı sıra para transferleri için de kullanılabiliyor.

Doğu Karayipler Birliği

Yedi Doğu Karayip Birliği ülkesi, hızlı işlemlere yardımcı olmak ve banka hesabı olmayanlara hizmet etmek için kendi dijital para birimlerini geliştirdi. Antigua ve Barbuda, Dominika, Grenada, Montserrat, St. Kitts ve Nevis, Saint Lucia ve St. Vincent ve Grenadinler yedi ülkedir.

Pilot CBDC’ler halihazırda birkaç ülkede test ediliyor.

Hindistan

Hindistan hükümeti, 2022-23 yılına kadar bir “dijital rupi”nin getirileceğini duyurdu. Hindistan maliye bakanı Nirmala Sitharaman, duyuruyu Şubat 2022’de yapmıştı. Hindistan Merkez Bankası (RBI) bunu destekleyecek. Şu anda, geliştirme durumunda.

Maliye bakanına göre, CBDC Hindistan ekonomisini güçlendirecek, ülkenin para birimi yönetim sisteminin verimliliğini artıracak ve giderlerini azaltacak ve özel kripto para birimleri ile rekabet edecek istikrarlı, düzenlenmiş bir dijital para birimi sağlayacak.

Duyuru, RBI’nin tüm özel kripto para birimlerinin ülkede alınıp satılmasını yasakladığına dair bir dizi raporun ardından geldi. Hindistan Yüksek Mahkemesi, Mart 2020’de RBI’nin kripto para birimi işlemlerini yasaklama kararını bozdu.

Rusya

Şubat 2022’de Rusya’nın merkez bankası olan Bank of Russia, “Dijital Ruble” olarak da bilinen CBDC’nin ilk denemelerini tamamladığını duyurdu. Rusya Merkez Bankası’nın deneme grubundaki bankalardan ikisi, dijital para birimi ağına zaten bağlanmıştı ve mobil bankacılık uygulamalarını kullanan müşteriler arasında tam bir “Dijital Ruble” işlemleri döngüsünü tamamladı .

İsveç

İsveç’te geliştirilen bir dijital para birimi olan e-krona şu anda test ediliyor. Test, simüle edilmiş bireylerden harici katılımcıların olduğu bir ortama ilerleyecektir.

Çin

Nisan 2020’de Çin, dijital para birimini test eden dünyanın ilk büyük ekonomisi oldu. Çin Halk Bankası, e-CNY’nin veya dijital yuanın 2022 yılına kadar Çin’de yaygın olarak kullanılmasını istiyor.

Jamaika

Geçen yıl başarılı bir testin ardından Jamaika Başbakanı Andrew Holness, Jamaika Bankası’nın 2022’de dijital bir Jamaika doları çıkaracağını belirtti.

Kanada

Görüşmeler 2020’den beri devam etse de, Kanada Merkez Bankası CBDC’sinin başlatılması için hala somut bir zaman çizelgesine sahip değil. Geliştirme durumundadır.

Amerika Birleşik Devletleri

Buradaki CBDC araştırma statüsünde. Mart 2022’de Joe Biden yönetimi, dijital varlıklar alanında sorumlu yeniliği teşvik etmek için bir Yürütme Emri imzaladı.

Birleşik Krallık

CBDC’yi araştırma statüsünde tutarken, Birleşik Krallık yönetimi henüz bir zaman çizelgesi sağlamıyor. Gelecekte CBDC’nin uygulanmasını da garanti etmez.

Meksika

Bu da araştırma statüsünde. Meksika Merkez Bankası, 2024 yılına kadar bir CBDC başlatmayı planlıyor.

Pakistan

Yönetim, CBDC planlarını Nisan 2019’da açıklamıştı. CBDC yayınlamak için 2025’e kadar bir zaman çizelgesi belirledi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.