Kripto Star – Güncel Kripto Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. Savaş ve Yaptırımlar Bitcoin İçin Neden İyi?

Savaş ve Yaptırımlar Bitcoin İçin Neden İyi?

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde hisse senetlerine baskı yapıyor, petrol fiyatlarını artırıyor ve Federal Rezerv'in oranları artırma planlarını karıştırıyor. Tüm bunlar boyunca, Bitcoin savaş başladığından beri yaklaşık %13 artarak 39.500 dolara yükseldi.

Kripto Star Kripto Star -
295 0

Kripto, savaş ve yaptırımların vurduğu ülkelerde bir para birimi veya değer deposu olarak talepten faydalanıyor olabilir. Rusya ve Ukrayna’da Bitcoin alımları arttı. Sabit bir 1 $ değerini korumayı amaçlayan stablecoin’lere olan talep de artıyor. Ve kripto Ukrayna’ya yardım etmek için kullanılıyor: Blockchain veri analiz firması Elliptic, 100.000’den fazla kripto varlık bağışıyla yaklaşık 55 milyon dolar toplandığını söylüyor.

Bunun kripto için olumlu ve olumsuz uzun vadeli yansımaları olabilir. Devam eden jeopolitik istikrarsızlık ve ekonomik krizler, hükümet kontrollerini atlayabilen kriptolara olan talebi artırabilir. Ekonomist William Luther, “Bir somun ekmek almak istediğiniz teknoloji olmayabilir, ancak hızlı bir şekilde paraya ihtiyacınız varsa ve bunların gerçekten size ait olduğunu bilmek istiyorsanız, o zaman bu yararlı bir rol oynayan bir teknolojidir” diyor. Bitcoin Politika Enstitüsü üyesi. Yine de, kriptoların anonimliği, onu yaptırımlardan kaçınmak için de faydalı kılıyor. Demokrat senatörler geçtiğimiz hafta Hazine’ye kripto paranın Rusya’ya yönelik yaptırımları baltalamak için kullanılabileceğini belirten bir mektup gönderdi.

Bu kriz, bağımsız dijital para birimleri geliştirme, istikrarlı paralar için kurallar belirleme ve küresel kripto akışını izleme çabalarını koordine etme çabalarını hızlandırabilir. Cornell ekonomisti Eswar Prasad, şimdilik kriptonun yaptırımları veya küresel para sistemini atlamayı amaçlayan hükümetler için “güvenilir ve ölçeklenebilir bir geçici çözüm” olmadığını söylüyor. Daha büyük bir tehdit haline gelirse, hükümetler kesinlikle çökecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.